Basil Kerski

data i miejsce urodzenia: 1969, Gdańsk, Polska
miejsce zamieszkania: Berlin, Niemcy
dziedzina: publicystyka, literatura

Publicysta, dziennikarz, eseista pochodzenia polsko-irackiego. W dzieciństwie przebywał przez kilka lat w Iraku, następnie od 1976 w Polsce, a od 1979 mieszka na stałe w Berlinie. Od 2011 jest dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W Niemczech studiował politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Zachodnim.
W 1998 został redaktorem naczelnym dwujęzycznego polsko-niemieckiego kwartalnika „Dialog”, zajmującego się politycznym, kulturalnym oraz społecznym aspektem rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Jest honorowym dyrektorem Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, założonego w 1986 stowarzyszenia łączącego ponad 50 Towarzystw Niemiecko-Polskich. Redaguje również ukazujące się w Gdańsku, założone w 1983 czasopismo „Przegląd Polityczny”.
Jako politolog pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych (WZB). Publikuje liczne artykuły w prasie, m.in. w „Neue Zürcher Zeitung”, „Der Tagesspiegel”, „Berliner Zeitung”, „Süddeutsche Zeitung”, a także w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”. Jest też autorem i redaktorem wielu książek niemieckich i polskich na tematy historyczne i polityczne. W latach 2001–2005 był wykładowcą w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jest członkiem rady Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz kuratorium Fundacji „Schloss Neuhardenberg”.