Programme

CULTURE FOR THE EASTERN PARTNERSHIP CONGRESS

Lublin, October 4−6, 2013

 

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS_descriptions

BIOGRAMS

LIST OF PARTICIPANTS

 

FRIDAY, OCTOBER 4

9:00 AM − 10:00 AM
REGISTRATION OF PARTICIPANTS

10:00 AM − 11:30 AM
CONGRESS OPENING:
Participated by the Mayor of Lublin, the Minister of Culture and National Heritage of the Republic of Poland, the Director of the National Centre for Culture, Minister of Culture of Georgia and the Congress Programming Council
“Culture and Solidarity” – inaugural lecture with Krzysztof Czyżewski (Chief of the Congress Programming Council)
During the opening we present the “Handbook of dialogue. Trust and identity” by Krzysztof Czyżewski, editors: Borderlan Foundation and East Poland House in Brussels
Venue:
Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

11:30 AM − 12:00 noon
COFFEE BREAK

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS

12:00 noon − 1:30 PM
CULTURE AND IDENTITY: “What does Europe mean to us? The voice of people of culture from the Eastern Partnership countries in the debate about a new narrative for Europe” – debate, workshop
Moderator: Krzysztof Czyżewski (Borderland Foundation, Poland)
Panelists: Vahram Aghasyan (Suburb Cultural Center, Armenia), Tarlan Gorchu (TUTU Children’s Cultural Center, Azerbaijan), Andrej Khadanovich (poet, Belarus), Levan Khetaguri (Ilia State University, Georgia), Iryna Magdysh (Department of Culture and Tourism of the Lviv City Council, Ukraine), Larisa Turea (theatre critic, Moldova)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

12:00 noon − 1:30 PM
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Reading selected metropolises from the EU and EaP member states through the functioning of public spaces” – presentations
Moderator: Paweł Jaworski (Fix the City DIY Foundation, Poland)
Panelists: Anton Polskyi (partizaning.org, Russia), Marcin Skrzypek (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre, Poland), Anna Spaseka (Prva Arhi Brigada, Macedonia), Vladimir Us (Oberliht Association, Moldova)
Venue: Rehearsal Hall 4, Centre for Culture in Lublin

12:00 noon − 1:30 PM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “New skills and competiencies needed for culture?” – debate
Moderator: Ludwig Henne (culture manager, Germany)
Panelists: Jean Pierre Deru (Association Marcel Hicter, Belgium), Darius Polok (MitOst, Germany), Wato Tsereteli (Center of Contemporary Art – Tbilisi, Georgia), Eva Khachatryan (Suburb Cultural Center, Armenia), Sanjin Dragojević (University of Zagreb, Croatia), Leszek Napiontek (Cultural Office of the City of Warsaw, Poland)
Venue: Black Hall, Centre for Culture in Lublin

12:00 noon − 1:30 PM
CULTURE AND DEVELOPMENT: “How do we understand development of culture and development through culture?” – debate
Moderator: Adam Reichardt (New Eastern Europe, Poland)
Panelists: Natasa Borodzic (Slobodne Veze, Croatia), Anna Ghazaryan (Ministry of Culture, Armenia), Luciano Gloor (Eastern Partnership Culture Programme, Swiss/Italy), Jasminko Halilović (Urban Association, Bosnia and Herzegovina), Ghita Khaldi (Afrikayna Foundation), Oliver Reisner (EU Delegation to Georgia), Markiyan Ivashchyshyn (Dzyga Art Association, Ukraine), Danuta Glondys (Villa Decius Association, Poland), Cornelia Bruell (Austria)
Venue: Cinema Hall, Centre for Culture in Lublin

1:30 PM − 3:00 PM
LUNCH BREAK

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS 

3:00 PM − 5:30 PM
CULTURE AND IDENTITY: “Sharing ideas and experiences” − workshop
Moderators: Witek Hebanowski (Other Space Foundation, Poland), Emil Majuk (Panorama of Cultures Association, Poland)
Venue: Oratorium, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Reading selected metropolises from the EU and the EaP member states through the functioning of public spaces” − workshop
Moderator: Paweł Jaworski (Fix the City DIY Foundationn, Poland)
Panelists: Anton Polskyi (partizaning.org, Russia), Marcin Skrzypek (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre, Poland), Anna Spaseka (Prva Arhi Brigada, Macedonia), Vladimir Us (Oberliht Association, Moldova)
Venue:  Rehearsal Hall 4, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “New skills and competiencies for culture” – workshop
Moderator: Jean Pierre Deru (Marcel Hicter Association, Belgium)
Venue: Rehearsal Hall 2, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE:“Participation in culture vs. participatory culture – new forms of cultural animation” – workshop
Moderator: Anna Danilewicz (Museum of the Army in Białystok, Poland)
Venue: Rehearsal Hall 1, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “Mapping our worlds” – workshop
Moderator: Ines Tercio (Project Phakama, UK/Portugal) and Lance Kirby (Project Phakama, UK)
Venue: Black Hall, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
CULTURE AND DEVELOPMENT: “The Eastern Partnership and the European Union − possibilities and expectations” – debate, workshop
Moderator: Cornelia Bruell (Austria)
Panelists: Natasa Borodzic (Slobodne Veze, Croatia), Anna Ghazaryan (Ministry of Culture, Armenia), Luciano Gloor (Eastern Partnership Culture Programme, Swiss/Italy), Ghita Khaldi (Afrikayna Foundation), Oliver Reisner (EU Delegation to Georgia)
Venue: Cinema Hall, Centre for Culture in Lublin

4:30 PM − 6:00 PM
EEIC: “The Price of Freedom—the Warsaw Uprising in the memories of its participants” – debate
Panelists: Prof. Władysław Bartoszewski and Prof. Jerzy Kłoczowski
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

6:30 PM − 7:30 PM
PARTNERSHIP FAIR – open presentations of cultural initiatives and organizations
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

6:00 PM -11:00 PM
INTEGRATIONS – MEDIATIONS: festival of cultures of the Eastern Partnership
detailed artistic programme here: Programme 4.10

 

 

SATURDAY, OCTOBER 5

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS

9:30 AM − 11:00 AM          
CULTURE AND IDENTITY: “Creating urban and regional narratives through integrated cultural activities. The Magician of Lublin and urban utopias of Oskar Hansen” – city walk
Moderator: Marcin Skrzypek (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre, Poland)
Guide: Michał Fronk (e_kolektyw, Poland)
Venue: Słowacki housing estate, Lublin

9:30 AM − 11:00 AM          
CULTURE AND IDENTITY: “How does culture cope with history? Lublin. Memory of the Place. The experience of the ‘Grodzka Gate – NN Theatre’ Centre in artistic work with memory” – presentations
Panelists: Tomasz Pietrasiewicz, Joanna Zętar (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre, Poland)
Venue: Oratorium, Centre for Culture in Lublin

9:30 AM − 11:00 AM
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Culture-making activities in peripheral areas” – presentations
Moderator: Paweł Laufer (Open Culture Foundation, Poland)
Panelists: Mariana Assenova (Nova Kultura Foundation, Bulgaria), Eva Khachatryan (Suburb Cultural Center, Armenia), Anna Rozhentsova (House of Culture “La Mora”, Belarus), Szymon Pietrasiewicz (The studio of socially engaged art “The Districts”)
Venue: Cicha4 Autonomous Social Centre

9:30 AM − 11:00 AM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “Potential and individual creativity as profession” – workshop
Moderator: Wato Tsereteli (Center of Contemporary Art – Tbilisi, Georgia)
Venue: Black Hall, Centre for Culture in Lublin

9:30 AM − 11:00 AM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “Education for intercultural understanding” – workshop
Moderator: Tamta-Tamara Shavgulidze (Tbilisi State Academy of Arts, Georgia)
Venue: Rehearsal Hall 1, Centre for Culture in Lublin

9:30 AM − 11:00 AM
CULTURE AND DEVELOPMENT: “Change through culture. Examples of initiatives: the programme of the European Capital of Culture and the cities of Lviv, Sarajevo and Lublin” − presentations, workshop
Moderator: Miłosz Zieliński (Centre for Culture in Lublin, Poland)
Panelists: Jasminko Halilović (Urban Association, Bosnia and Herzegovina), Markiyan Ivashchyshyn (Dzyga Art Association, Ukraine), Danuta Glondys (Villa Decius Association, Poland), Włodzimierz Wysocki (Project “Lublin 2016″, Poland)
Venue: Cinema Hall, Centre for Culture in Lublin

9:30 AM − 11:00 AM
THE CULTURE OF NEW TECHNOLOGIES: “Alphabets and Literacies” – debate
Moderator: Piotr Celiński (Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, Poland), Aleksandra Zińczuk (educator, cultural operator, Poland)
Panelists: Tarlan Gorchu (TUTU Children’s Cultural Center, Azerbaijan), Joanna Roszak (Polish Academy of Sciences, Poland), Vuk Ćosić (Ljudmila − Ljubljana Digital Medialab, Slovenia), Andrej Khadanovich (poet, Belarus)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

9:30 AM − 11:00 AM
THE CULTURE OF NEW TECHNOLOGIES: “The art of media: toward the emancipation of the work, the viewer and the artist” – debate
Moderator: Maciej Ożóg (Lodz University, Poland)
Panelists: Zbigniew Sobczuk (Lublin Society for the Encouragement of Arts, Poland), Piotr Krajewski (WRO Art Center, Poland), Bohdan Shumylovych (Center for Urban History of East Central Europe, Ukraine)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

11:30 – 13:30
THE CULTURE OF NEW TECHNOLOGIES: “Design as a language of culture – a comparison of visual languages of different alphabets” – debate
Moderator: Karol Grzywaczewski (designer, Poland)
Panelists: Edgar Bąk (edgarbak.info, Poland); Otar Karalashvili (Book Art Center − Tbilisi, Georgia); Ihar Yukhnevich (yukhnevich.com, Belarus)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

Discussions under the Culture of New Technologies programme line will be accompanied by the art work “Assemblages” by Małgorzata Dawidek Gryglicka (Contemporary Museum Wrocław)

11:00 AM − 11:30 AM
COFFEE BREAK

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS

11:30 AM − 1:30 PM          
CULTURE AND IDENTITY: “How does culture cope with history? European debates on memory and oblivion” – debate and workshop
Moderators: Emil Majuk (Panorama of Cultures Association, Poland), Łukasz Jasina (Kultura Liberalna magazine, Poland)
Panelists: Vahida Ramujkić (Disputed Histories, Serbia / Spain), Volodymyr Sklokin (International Solomon University, Ukraine), Hussein Masmaliyev (Xurcun-ART, Azerbaijan), Ana-Maria Plamadeala (Center for the Study of Arts at the Academy of Sciences, Moldova), Peter Johnsson (Baltic Worlds, Sweden)
Venue: Oratorium, Centre for Culture in Lublin

11:30 AM − 1:30 PM          
CULTURE AND IDENTITY: “Creating urban and regional narratives through integrated cultural activities” – workshop
Moderator: Marcin Skrzypek (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre, Poland)
Panelists: Iryna Magdysh (Department of Culture and Tourism of the Lviv City Council, Ukraine), Ashot Mirzoyan (City Research Center, Armenia), Ridha Abbassi (the City of Kasserine, Tunisia), Markus Oertel (Kultur Aktiv, Germany)
Venue: Rehearsal Hall 3, Centre for Culture in Lublin

11:30 AM − 1:30 PM          
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Peripheries of socially engaged art. Art and politics, art and law” – presentations
Moderator: Paweł Laufer (Open Culture Foundation, Poland)
Panelists: Alicja Rogalska (alicjarogalska.co.uk, Poland), Anna Zvyagintseva (Hudrada, Ukraine), Mykola Ridnyi (SOSka, Ukraine), Valiancina Kisialiova (Y Gallery, Belarus), Nebojša Milikić (REX Cultural Centre, Serbia), Sophia Lapiashvili (GeoAir, Georgia)
Venue: Cicha4 Autonomous Social Centre

11:30 AM − 1:30 PM          
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “Icherisheher as a living history. Our past seen as our future” – presentation, workshop
Moderator: Asmer Abdullayeva (Icherisheher Traditional Arts Center, Azerbaijan)
Venue: Café “Kawka”

11:30 AM − 1:30 PM          
CULTURE AND DEVELOPMENT: “Change through culture. Examples of initiatives: the programme of the European Capital of Culture and the cities of Lviv, Sarajevo and Lublin” − presentations and workshop
Moderator: Miłosz Zieliński (Centre for Culture in Lublin, Poland)
Panelists: Jasminko Halilović (Urban Association, Bosnia and Herzegovina), Markiyan Ivashchyshyn (Dzyga Art Association, Ukraine), Danuta Glondys (Villa Decius Association, Poland), Włodzimierz Wysocki (Project “Lublin 2016″, Poland)
Venue: Cinema Hall, Centre for Culture in Lublin

1:30 PM − 3:00 PM
LUNCH BREAK
 
DISCUSSIONS AND WORKSHOPS

3:00 PM − 5:30 PM
CULTURE AND IDENTITY: “Cultural identities and intercultural dialogue. A missing link?” − workshop
Moderators: Ashot Mirzoyan (City Research Center, Armenia) and Anna Szyńkarczuk (City Research Center, Poland)
Venue: Oratorium, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
CULTURE AND IDENTITY: “Culture in the face of conflicts” – debate, workshop
Moderator: William Hollister (S-Hacek, Czechy/USA)
Panelists: Olena Pravylo (Kontora Pravylo, Ukraine), Markus Oertel (Kultur Activ, Germany), Witek Hebanowski (Other Space Foundation, Poland)
Venue: Rehearsal Hall 3, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Chatting Library” − open debate
Panelists: Alicja Rogalska (artist, Poland), Anna Zvyagintseva (Hudrada, Ukraine), Mykola Ridnyi (SOSka, Ukraine), Valiancina Kisialiova (Y Gallery, Belarus), Mariana Assenova (Nova Kultura Foundation, Bulgaria), Eva Khachatryan (Suburb Cultural Center, Armenia), Paulina Paga (Association of Culture Practitioners, Poland), Paweł Laufer (Open Culture Foundation, Poland), Anna Chistoserdova (Y Gallery, Belarus), Lukáš Berberich (Tabačka KulturFabrik, Slovakia), Vladimir Us (Oberliht Association, Moldova), Michał Wolny (Space for Creative Initiatives TEKTURA, Poland), Alicja Kawka (Kawka Café, Poland), Oleksandr Suprunets (Garage Gang, Ukraine), Anna Rozhentsova (House of Culture “La Mora”, Belarus), Ziga Pilih (Tovarna Rog, Slovenia)
Venue: Cicha4 Autonomous Social Centre

3:00 PM − 5:30 PM
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “Open educational methodologies for cross-border cooperation” − workshop
Moderator: Robert Alagjozovski (Network of European Cultural managers ORACLE based in Brussels, Macedonia)
Venue: Black Hall, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
THE CULTURE OF NEW TECHNOLOGIES: Summing up of the thematic area Culture of new technologies
Moderators: Karol Grzywaczewski (designer, Poland), Piotr Celiński (Maria Curie-Skłodowska University, Poland) and Maciej Ożóg (Institute of Contemporary Culture, Poland)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

3:00 PM − 5:30 PM
CULTURE AND DEVELOPMENT: “Change through culture. Examples of initiatives: the programme of the European Capital of Culture and the cities of Lviv, Sarajevo and Lublin” − summing up
Moderator: Miłosz Zieliński (Centre for Culture in Lublin, Poland)
Panelists: Jasminko Halilović (Urban Association, Bosnia and Herzegovina), Markiyan Ivashchyshyn (Dzyga Art Association, Ukraine), Danuta Glondys (Villa Decius Association, Poland), Włodzimierz Wysocki (Project “Lublin 2016″, Poland)
Venue: Cinema Hall, Centre for Culture in Lublin

6:00 PM − 7:00 PM
PARTNERSHIP FAIR – open presentations of cultural initiatives and organizations
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

6:00 PM -00:00 PM
INTEGRATIONS – MEDIATIONS: festival of cultures of the Eastern Partnership
detailed artistic programme here: Programme 5.10

 

 

SUNDAY, OCTOBER 6

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS

10:00 AM − 00:30 PM   
CULTURE AND IDENTITY: “What follows from that?” − summing up of all the thematic area Culture and identity
Moderator: Emil Majuk (Panorama of Cultures Association, Poland)      
Venue: Oratorium, Centre for Culture in Lublin

10:00 AM – 11:30 AM        
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Utopias of self-organization in practice” – workshop, presentations
Moderators: Anna Chistoserdova (Y Gallery, Belarus), Lukáš Berberich (Tabačka KulturFabrik, Slovakia)
Initiatives to be presented: Garage Gang (Ukraine), SOSka (Ukraine), House of Culture “La Mora” (Belarus), Cicha4 – Autonomous Social Centre (Poland), (Tovarna Rog, Słowenia), Kiosk for Culture (Moldova), Love Kills Collective (Romania), “Kawka” Café (Poland)
Venue: Cicha4 Autonomous Social Centre

11:30 AM − 00:30 PM
SOCIALLY ENGAGED CULTURE: “Chatting Library” − open debate
Panelists: Alicja Rogalska (artist, Poland), Anna Zvyagintseva (Hudrada, Ukraine), Mykola Ridnyi (SOSka, Ukraine), Valiancina Kisialiova (Y Gallery, Belarus), Mariana Assenova (Nova Kultura Foundation, Bulgaria), Eva Khachatryan (Suburb Cultural Center, Armenia), Paulina Paga (Association of Culture Practitioners, Poland), Paweł Laufer (Open Culture Foundation, Poland), Anna Chistoserdova (Y Gallery, Belarus), Lukáš Berberich (Tabačka KulturFabrik, Slovakia), Vladimir Us (Oberliht Association, Moldova), Michał Wolny (Space for Creative Initiatives TEKTURA, Poland), Alicja Kawka (Café “Kawka”, Poland), Oleksandr Suprunets (Garage Gang, Ukraine), Anna Rozhentsova (House of Culture “La Mora”, Belarus), Ziga Pilih (Tovarna Rog, Slovenia)
Venue: Cicha4 Autonomous Social Centre

10:00 AM − 00:30 PM        
NEW COMPETENCIES FOR CULTURE: “New media − new education” – debate
Moderator: Piotr Celiński (Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, Poland)
Panelists: Melinda Sipos (REPLYtoALL, Hungary), Paweł Passini (neTTheatre, Artists Association “Near East”, Poland), João Ventura (Municipal Theatre of Portimao, Portugal), Paweł Frelik (Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, Poland)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

12:30 − 13:30            
SUMMING UP OF THE CONGRESS THEMATIC ARES
Venue:
Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

1:30 PM − 3:00 PM
LUNCH BREAK

3:00 PM − 4:30 PM
CONGRESS FINALE: “Europe of Cultures – Culture of Europe” – debate
Moderator: Jacek Żakowski (Polityka, Poland)
Panelists: Mykola Riabchuk (Ukrainian Center for Cultural Studies, Ukraine), Krzysztof Czyżewski (Borderland Foundation, Poland), Luciano Gloor (Eastern Partnership Culture Programme Swiss/Italy), Oliver Reisner (EU Delegation to Georgia), Ridha Abbassi (the City of Kasserine, Tunisia)
Venue: Audience Hall, Centre for Culture in Lublin

8:00 PM -11:00 PM
INTEGRATIONS – MEDIATIONS: festival of cultures of the Eastern Partnership
detailed artistic programme here: Programme 6.10

 

DISCUSSIONS AND WORKSHOPS_descriptions

BIOGRAMS

LIST OF PARTICIPANTS

 

VENUES:
Centre for Culture in Lublin, 12 Peowiakow St
Cicha4 Autonomous Social Centre, 4 Cicha St
“Kawka” Café, 9 & 1/2 Okopowa St

 

Culture for the Eastern Partnership Congress is co-financed by the Public Diplomacy and Culture Department of the Ministry of Foreign Affairs of Poland in the frame of the competition “Public diplomacy cooperation 2013.

Culture for the Eastern Partnership Congress and Integrations Mediations Festival are organized in the frame of the East of Culture project.