EASTREET – wystawa fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej

Zapraszamy do udziału w wystawie fotografii ulicznej EASTREET, która odbędzie się w ramach festiwalu Integracje-Mediacje w Lublinie, w dniach 3-30 października 2013.

Będzie to pierwsza tak duża zbiorowa prezentacja fotografii ulicznej artystów z Europy Wschodniej, ze szczególnym ukierunkowaniem na kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina), ale nie tylko – akceptujemy fotografie z pozostałych krajów Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej oraz Rosji i byłych republik. Wybrane fotografie zostaną profesjonalnie przygotowane do ekspozycji i zaprezentowane podczas wystawy w nowo otwartym budynku Centrum Kultury w Lublinie. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog z informacjami o prezentowanych autorach oraz dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej.

Idea:

Naszą intencją jest zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeniach publicznych Europy Wschodniej. Stawiamy pytania: jakim podlegają przemianom i interakcjom, jak człowiek kształtuje swoje otoczenie, a jak ono wpływa na jego życie, co kryje się “pod powierzchnią” codzienności. Formuła fotografii ulicznej idealnie przystaje do tej tematyki, ale nie jest przez nas rozumiana ściśle i konserwatywnie – na wystawie znajdzie się miejsce również dla szeroko rozumianego dokumentu.

Kryteria:

  1. Akceptujemy tylko fotografie powstałe w krajach Partnerstwa Wschodniego, Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej oraz Rosji i byłych republik. Narodowość lub miejsce zamieszkania fotografa nie ma znaczenia.
  2. Priorytetowym wymaganiem jest, aby nadesłane fotografie w oryginalny sposób dokumentowały życie codzienne, przestrzeń publiczną oraz naszą interakcję z tą przestrzenią i jej wpływ na nasze życie.  W centrum ich zainteresowania musi być człowiek (nawet jeśli nie jest dosłownie obecny ma zdjęciu).
  3. Zgodnie z powszechnie znaną konwencją fotografii ulicznej oczekujemy na  zdjęcia niepozowane, spontaniczne, łączące niespodziewane elementy, pokazujące co dzieje się “pod” pozornie błahą codziennością. Nie muszą być zrobione na ulicy, ale w dowolnym miejscu przestrzeni publicznej (park, targowisko, plaża, wieś, muzeum, sklep, parking, wydarzenie publiczne, chodnik, itp).
  4. Prace powinny posiadać wysoki walor estetyczny, kompozycyjny i narracyjny, przy czym narracja powinna być ograniczona do jednego zdjęcia – nie akceptujemy cykli zdjęć czy fotoreportaży, ale zestawy pojedynczych, samodzielnych zdjęć.
  5. Open Call jest skierowany zarówno do fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Nie ma limitów wiekowych ani określonych parametrów technicznych, ale zdjęcia muszą być dostępne w ustalonym terminie w rozdzielczości pozwalającej na druk co najmniej w formacie A4 (lub podobnym).
  6. Nadsyłając zdjęcia zgadzasz się aby zostały włączone do wystawy i katalogu, a także użyte w materiałach promocyjnych (strona internetowa, newsletter, materiały prasowe, itp). Nie będziemy wykorzystywać nadesłanych zdjęć do żadnych innych celów, bez uprzedniej zgody autora.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 sierpnia 2013

Harmonogram:

Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 sierpnia 2013
Powiadomienie o wyborze zdjęć: 10 września 2013
Nadesłanie wybranych zdjęć w rozdzielczości do druku: 20 września 2013
Otwarcie wystawy: 3 października 2013
Zamknięcie wystawy: 30 października 2013

Kontakt: info@eastreet.eu

Linki powiązane: