Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

Stowarzyszenie „Panorama Kultur” oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają 1 lipca 2013 (poniedziałek) o godz. 17.00 na spotkanie z cyklu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”  to cykl całorocznych spotkań wspierających polsko-ukraińskie pojednanie w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

Spotkanie odbędzie się w sali teatralnej w Bramie Grodzkiej,ul. Grodzka 21, Lublin

W programie:

  • prezentacja książki “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (z wyborem relacji świadków historii)
  • spotkanie z ukraińskimi i polskimi uczestnikami projektu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (uczestnicy ekspedycji na Wołyń w lipcu 2013 r.)
  • prezentacja multimedialna oraz zwiastun filmu dokumentalnego “Mój Przyjaciel Wróg” (z udziałem reżyserki W. Kości)

Prowadzenie: Aleksandra Zińczuk

W spotkaniu dodatkowo wezmą udział:

dr Łukasz Jasina – ur. 1980 w Hrubieszowie, absolwent prawa (2004), historii (2005) i dziennikarstwa (2005) na KUL oraz Collegium Invisibile, doktora nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2011). Stypendysta: Harvard Ukrainian Research Institute, Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i Petro Jacyk Centre w Toronto. Pobyty naukowe miedzy innymi w: Harvard University i Brandeis University. Członek redakcji “Kultury Liberalnej” i zespołu “Res Publiki Nowej”, komentator prasowy, telewizyjny i radiowy, analityk i publicysta.

Wanda Kościa – ur.  w Londynie, reporter, producent i twórca filmów dokumentalnych dla telewizji brytyjskiej. Podejmuje tematykę związaną ze współczesną historią. Współpracowała przy produkcjach takich jak The Struggles for Poland (Zmagania o Polskę – historia Polski w XX wieku) z 1985 r. czy The Other Europe (Ta druga Europa – seria o Europie Centralnej zza żelaznej kurtyny) z 1988 r. Pracownik działu programów historycznych BBC (od 6 lat). W 2004 r. otrzymała Nagrodę Griersona z film powstały z przeprowadzonych wywiadów – Soldiers Story (Opowieść Żołnierska). W 2005 r. nakręciła film Bitwa Warszawska pokazany w Polsce, Europie i BBC.

Robert Kuwałek – z wykształcenia historyk i pedagog związany zawodowo z Państwowym Muzeum na Majdanku. W 2004 r. doprowadził do otwarcia Muzeum w Bełżcu, gdzie do 2007 r. pełnił obowiązki kierownika. W 2002 r. jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej prowadził badania w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz National Archives w College Park. Autor oraz współautor licznych publikacji specjalistycznych poświęconych społeczności żydowskiej w Lublinie oraz zagładzie Żydów na terenie Lubelszczyzny. Do ważniejszych publikacji należą: przygotowana z Wiesławem Wysokiem książa pt. Lublin. Jerozolima Królestwa Polskiego oraz monografia Obóz zagłady w Bełżcu (2010).

dr Leon Popek – doktor historii, archiwista, pracownik lubelskiego oddziału IPN, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Podolskiej, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się organizowaniem wystaw i sesji poświęconych dziejom Wołynia. Jego dorobek naukowy jest imponujący – 21 książek i ponad 180 artykułów poświęconych tematyce wołyńskiej. Jedną z najpopularniejszych publikacji tego autora jest książka pt. Ostrówki. Wołyńskie Ludobójstwo.

O KSIĄŻCE

Książka Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943 jest jednym z rezultatów projektu o tej samej nazwie, projektu będącego polsko-ukraińskim działaniem zapoczątkowanym w 2012 r. Polsko-ukraińska grupa researcherów zbierała relacje ustne na Wołyniu, poszukując postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji oraz wśród Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych. Potrzeba projektu wyrosła z wielokrotnych rozmów o polsko-ukraińskich stosunkach oraz upamiętnieniu zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Ze względu na wagę, jak i złożoność tematu, problematyka trudnej historii i pamięci może być interesująca dla wielu specjalistów, stąd też próba kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie.

  • artykuły i wypowiedzi historyków, animatorów kultury, dziennikarzy, pisarzy

  • relacje ustne Polaków i Ukraińców

  • materiały edukacyjne

                                                                                                                Od Redakcji

Historii Europy nie da się nigdy napisać bez zadawania niewygodnych pytań innym, ale przede wszystkim sobie. Należy być przy tym otwartym na ewentualność, że własne odpowiedzi nie zawsze mogą być jedyne i właściwe. Dążenie do tego, aby Polacy zrozumieli Ukraińców i Ukraińcy zrozumieli Polaków jest dobrym celem, ale ważniejszą kwestią jest poznawanie drugiego człowieka, którego pamięć i historia nie dadzą się sprowadzić do ogólnej wiedzy na temat tego, co wydaje się, że wiemy o swoim narodzie oraz o innych narodach.         Timothy Snyder

Odradzam lekturę tej książki tym, którzy poszukują potwierdzania niewinności własnej grupy etnicznej i poszukują dowodów winy „obcych”. W ponurym cieniu polsko-ukraińskiej przeszłości łatwiej dostrzec „drzazgę w cudzym oku niż belkę we własnym”. Polscy autorzy publikowanych tu esejów zajmują się głównie polskimi grzechami, ukraińscy zaś – ukraińskimi „trupami w szafie”. Rezygnacja z oskarżycielskiego tonu lub poszukiwania „symetrii win” doprowadziła do powstania wolnej od uprzedzeń przestrzeni dialogu opartej na dobrej woli. Przestrzeni niezbędnej do polsko-ukraińskiego pojednania. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii mówionej  zainteresowanych poznaniem indywidualnych perspektyw Polaków i Ukraińców. Obraz wojny wyłaniający się ze wspomnień mieszkańców Wołynia stoi częstokroć w sprzeczności z narodowymi mitami obu narodów.             Rafał Wnuk

powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w ramach programów „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2012” oraz „Wsparcie Demokracji”. Projekt dofinansowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski.

Więcej o kolejnych spotkaniach: www.pojednanie.pk.org.pl oraz www.facebook.com/pages/Pojednanie-przez-trudna-pamiecWolyn-1943

KONTAKT
Aleksandra Zińczuk
Organizator i koordynator projektu “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943″.
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w ramach programów „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2012”  oraz  „Wsparcie Demokracji”.
Projekt dofinansowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski.
+ 48 (0) 663 990 954
www.pojednanie.pk.org.pl

Stowarzyszenie “Panorama Kultur”, ul. Rynek 59, Wojsławice
Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, ul. Grodzka 21, Lublin