„Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” promocja książki

W najbliższy piątek 7 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbędzie się promocja książki „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”.

W słowie O KSIĄŻCE od Redakcji czytamy:

Książka “Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943″ jest jednym z rezultatów projektu o tej samej nazwie, projektu będącego polsko-ukraińskim działaniem zapoczątkowanym w 2012 r. Polsko-ukraińska grupa researcherów zbierała relacje ustne na Wołyniu, poszukując postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji oraz wśród Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych. Potrzeba projektu wyrosła z wielokrotnych rozmów o polsko-ukraińskich stosunkach oraz upamiętnieniu zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Ze względu na wagę, jak i złożoność tematu, problematyka trudnej historii i pamięci może być interesująca dla wielu specjalistów, stąd też próba kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie. Książka zawiera:
- artykuły i wypowiedzi historyków, animatorów kultury, dziennikarzy, pisarzy
- relacje ustne Polaków i Ukraińców
- materiały edukacyjne

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Włodawa jest pierwszym miastem w polskiej trasie prezentującym szerszej publiczności czytelniczej tę polsko-ukraińsko-angielską publikację w ramach upamiętnienia 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Jak mówi organizatorka projektu Aleksandra Zińczuk zarówno publikacja, jak i sam projekt promują wspólny dialog nad trudną polsko-ukraińską historią i pamięcią, upamiętniając ofiary, ocalonych oraz osoby ratujące. Udział w takich spotkaniach może przyczynić się do łamania stereotypowych wyobrażeń i mieć swój wkład w polsko-ukraińskie pojednanie.

Organizatorami spotkania we włodawskiej Galerii Na Parterze są: Miejska Biblioteka Publiczna, Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie „Panorama Kultur”.

W programie m.in.:
- wykład wprowadzający dr. Leona Popka – „Tragizm Polaków na Wołyniu podczas II wojny światowej”
- multimedialna prezentacja projektu i publikacji „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” – Aleksandra Zińczuk i Emil Majuk
- wystąpienie ukraińskiego uczestnika projektu Sergieja Miroshnychenko – „Wstępna analiza dokumentacji audio i wideo zgromadzonej podczas ekspedycji wołyńskiej w 2012 r.”

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zińczuk – autorka i koordynatorka projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”, doktorantka, animatorka kultury i sieci, redaktorka, m.in. w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie również koordynuje polskie i międzynarodowe projekty edukacyjne. Współzałożycielka Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie, sekretarz Stowarzyszenia „Panorama Kultur”. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach i publikacjach zwartych. Stypendystka m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Oral History Assotiation (2011).

Czytaj więcej…