Dni Partnerstwa Wschodniego w Brukseli

Celem organizowanych po raz pierwszy Dni Partnerstwa Wschodniego (26 – 27 listopada 2012) jest zainicjowanie szeroko rozpowszechnionej dyskusji na temat kulturowego wymiaru Partnerstwa Wschodniego. Kultura, która mówi powszechnie zrozumiałym językiem, jest idealnym czynnikiem do przyspieszenia procesów politycznych, gospodarczych i społecznych reform w krajach Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego. Ułatwia także wdrażanie prawdziwie partnerskich relacji między Unią Europejska, a krajami objętymi inicjatywą Partnerstwa Wschodniego, jako że ich dziedzictwo kulturowe jest ważnym elementem dziedzictwa europejskiego, którego wszyscy jesteśmy częścią.

Wydarzenie obejmuje dwa dni. Pierwszy dzień rozpocznie się od okrągłego stołu na temat białoruskiej kultury „Białoruś i Europa: kultura bez granic”, w którym udział wezmą najwybitniejsi białoruscy artyści. Kolejnym punktem programu jest Konferencja „Partnerstwo Wschodnie jako projekt kulturowy”, poświęcona przedstawieniu rekomendacji z pierwszego Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, organizowanego w dniach 21-23 października 2011 r. w Lublinie.

Pierwszy dzień zakończy koncert zespołu „Enej”, zwycięzcy polskiej edycji programu „Must be the Music”.

Tematem drugiego dnia będą „Orkiestry przyszłości – Społeczeństwa przyszłości: W jaki sposób młodzieżowe Orkiestry XXI wieku mogą sprzyjać przeprowadzeniu pozytywnych zmian kulturowych i społecznych”. Za przykład do dyskusji posłuży projekt I, CULTURE Orchestra.

Dzień drugi zakończy koncert kameralny I, CULTURE Orchestra.

Dni Partnerstwa Wschodniego organizują: Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut Adama Mickiewicza.

 

Program oraz rejestracja na stronie Dni Partnerstwa Wschodniego