ArtNastup

ArtNastup to polifoniczna prezentacja nowych nurtów sztuki polskiej we Lwowie.

ArtNastup przekracza i redefiniuje schematy międzynarodowej współpracy kulturalnej, w poszukiwaniu nowej formuły dialogu ponad granicami. W procesie tworzenia programu ArtNastupu, wspólnie z partnerami z obu stron granicy, kierowaliśmy się trzema ideami – dialogu, empatii i potrzeby kulturowej, które uważamy za kluczowe w budowaniu partnerstwa kulturowego i artystycznego.

Program ArtNastupu tworzą trzy przeplatające się ścieżki. Ścieżka tańca podąża za zdarzeniami efemerycznymi, wywiedzionymi z ducha dźwiękowej i ruchowej improwizacji. Ścieżka sztuk wizualnych – „Re: (reminiscencja, remiks, refleksja)” -ukazuje sztukę mediów cyfrowych z kolekcji lubelskich, wrocławskich i białostockich. Ścieżka fotografii, „Warsztaty Dokumentu – 2013”, to pokazy uznanych mistrzów fotografii polskiej, dokumentujących historie osobiste i historię powszechną.

ArtNastup jest inicjatywą nową, ale wpisuje się w szerszy program „Trans_misja_Lublin_Ukraina”, stworzony wspólnie przez ukraińskie i polskie organizacje kulturalne. Zainicjowaliśmy go w 2007 roku projektem „L² – potęgowanie kultury Lublina i Lwowa”, stawiając na bezpośredni kontakt osób o podobnych profesjach, artystyczną kooperację, wymianę wiedzy i doświadczeń. Wkrótce okazało się jednak, że nasze kolejne projekty wykraczają zarówno poza obszar Lublina, jak i Lwowa. Tak stało się i tym razem – ArtNastup tworzą artyści z całej Polski, a jego program uzupełniają wydarzenia zaproponowane przez lwowskich gospodarzy, w tym Dni Sztuki Performance w obsadzie ukraińskiej i międzynarodowej.

ArtNastup został przygotowany przez Warsztaty Kultury (Lublin) wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym Dzyga (Lwów) oraz partnerami i przyjaciółmi obu tych instytucji. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie wydarzenia znalazły się m.in.: wystawa Re: (reminiscencje, remiks, refleksja)ukazująca w sposób przekrojowy poszukiwania artystyczne, a także narzędzia technologiczne jakimi posługują się artyści w obszarze sztuki mediów cyfrowych; spektakl Dzoe Harakiri Farmers, czyli inicjatywy artystycznej Wojtka Klimczyka i Dominiki Knapik; prezentacja WRO 2013 Pioneering Values on Tour; performance Ewy Zarzyckiej Pierwszy raz we Lwowie…; Tangible instinct – Namacalny instynkt – warsztaty technik contact improvisation prowadzone przez Iwonę Olszowską, Magdalenę Radłowską i Paulinę Święcańską; wernisaż wystawy Jacka Dziaczkowskiego Demokraci – Lwów 2004; prezentacja Nowa Polska Fotografia – Andrij Bojarow, Marek Grygiel, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Krzysztof Wojciechowski.

Więcej informacji o projekcie ArtNastup oraz szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na www.warsztatykultury.pl