17 Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie

Tegoroczna, 17. edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne, która odbędzie się w dniach 13-20 października w Lublinie to wydarzenie prezentujące spektakle, filmy, koncerty i spotkania z twórcami i krytykami teatralnymi.

W programie głównym znalazło się wiele spektakli opartych na współczesnych tekstach młodych, ale już uznanych dramaturgów. Teatr Powszechny z Warszawy zaprezentuje „Marzenie Nataszy” oparte na dramacie Jarosławy Pulinowicz, nazywanej nową gwiazdą rosyjskiego teatru. Ten krótki monodram doczekał się już ponad stu inscenizacji. Teatr Post przywozi z Petersburga dwa spektakle, dotychczas nieprezentowane w Polsce – oparte na tekstach białoruskiego dramaturga Pawła Priażki, którego sztuki nagradzane były m.in. Złotą Maską – „Zamknięte drzwi” i „Jestem wolny”. Znany lubelskiej publiczności Teatr.doc w spektaklu „Dwóch w moim domu” mierzy się z tematem codziennego doświadczenia dyktatury w Mińsku, opowiadając historię białoruskiego opozycjonisty Vladimira Naklayeva, do którego domu wprowadziło się dwóch agentów KGB.

Pośród polskich produkcji w nurcie głównym warto zwrócić uwagę na spektakle Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy: zdobywcę najważniejszych teatralnych laurów, spektakl „III Furie” oraz opowiadającą słodko-gorzką historię górniczej orkiestry dętej.„Orkiestrę”. Będzie także okazja zobaczyć w Lublinie Chór Kobiet “Magnificat” – niezwykłe, muzyczne arcydzieło i odważny głos w dyskusji feministycznej.

W ramach showcase’u – prezentacji teatrów lubelskich – zaprezentujemy dwie diametralnie różne inscenizacje szekspirowskiego „Snu nocy letniej”. Pierwsza z nich w wykonaniu zawodowców z Teatru im. J. Osterwy, druga powstała w ramach projektu Zapaleni.org – specjalnie dobrany zespół z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim przygotował spektakl pod kierownictwem Joanny Lewickiej.
Warto zwrócić uwagę na spektakl „Komornicka. Biografia Pozorna” – odtwórczyni głównej roli, Anita Sokołowska, została wyróżniona w kategorii „Najlepsza rola kobieca” w przeprowadzonym przez branżowe pismo Teatr rankingu najlepszych aktorów w sezonie 2011/2012.

Ważnym punktem tej części Festiwalu będą obchody piątych urodzin neTTheatre – w programie wielokrotnie nagradzany – w tym na Fringe Festival w Edynburgu – spektakl „Turandot”, gratka dla najmłodszych widzów Festiwalu – „Zwierzątka małe zwierzenia” oparte na bajkach Siergieja Kozłowa; premiera lubelska najnowszej produkcja neTTheatru – „Kukła. Księga blasku”. Dodatkowo muzyczny akcent – koncert Pawła Passiniego i przyjaciół, który odbędzie się w Teatrze Starym i będzie transmitowany na fasadę Poczty Głównej w Lublinie.

Kolejnym nurtem jest program MAAT Festiwalu, którego kuratorem jest Tomasz Bazan. W tym roku widzowie zostaną zaproszeni na symboliczne podsumowanie trzech lat poszukiwań na polu ciała w ruchu i tańca. Zaprezentowane zostaną cztery spektakle, w tym doceniana „I Ifigenia” Teatru im. K. Dejmka z Łodzi. Zapraszamy także na wyjątkowe spotkanie z mistrzem tańca butoh, Daisuke Yoshimoto oraz na warsztaty, wykłady i prezentacje filmowe związane z tym nurtem.

W tym roku Festiwalowi towarzyszy konferencja sieci Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP). W ramach prezentacji działalności sieci odbędą się dwa wydarzenia. Artur Klinau, legendarna postać kultury niezależnej Białorusi, znany lubelskiej publiczności m.in. z udziału w Festiwalu Open City przedstawi „Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca” – osobistą opowieść o rodzinnym mieście. Tego samego dnia w Teatrze Starym odbędzie się prezentacja poetycko-muzycznego projektu Volhi Hapeyvej i Uladzislava Bubena. Hapeyeva, uznawana za jedno z objawień białoruskiej literatury współczesnej zaprezentuje swoje wiersze przy akompaniamencie muzyki na żywo Bubena.

Jak zawsze wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będą dodatkowe imprezy. Wśród nich – na otwarcie Festiwalu niezwykłe przeobrażenie fasady budynku Poczty Głównej za pomocą spektaklu świetlnego przygotowanego przez twórców z grupy kliku.com. Zapraszamy także na Muzyczne Konfrontacje Nocą – wieczorem można będzie spotkać się w Klubie Festiwalowym. Na scenie między innymi ceniony producent Envee z kolektywu Niewinni Czarodzieje czy CPT. Sparky z Soul Service, grupy promującej ciepły soul i funk. Także w Klubie Festiwalowym codziennie odbywać się będą prezentacje filmowe, w powracającym cyklu Kino Konfrontacji – do obejrzenia m.in. „Palacz” Bałabanowa czy „Elena” Zwiagincewa.

www.konfrontacje.pl